O altfel de negresa!

joi, 14 februarie 2013 0 comentarii

Fiecare dintre noi isi doreste sa stea dimineata sau in weekend la o cafea sau la o cana cu lapte si sa deguste ceva dulce. Inca de cand eram mica mama obisnuia sa faca duminica prajituri iar printre preferatele mele se numara si negresa economica, mai ales ca pe la varsta de 7 ani am incercat sa o prepar singura, aveam de gand sa ii fac o surpriza mamei de 8 martie insa am fost mult prea generoasa cu praful pur de vanilie, care in cantitati industriale devine amar. Avea aspect, avea volum char si miros insa va puteti imagina ce gust "bun" avea. Cand a venit mama acasa n-a gasit nici prajitura (am aruncat-o imediat) si peretii stropiti de cacao.

Acum mai mare fiind, m-am decis sa reincerc reteta faimoasa a mamei si sa o impartasesc celor care dorec ceva dulce dar nu isi permit luxul oualor sau altor mirodenii.

Ingrediente
10 linguri zahar
5 linguri gem/marmelada/magiun (fiecare ce are)
15 linguri ulei
30 linguri apa/sifon/apa minerala (la alegere)
22 linguri faina
1 lingura bicarbonat stins in otet
1 esenta rom
2 linguri cacao
Mirodenii(stafide, alune, nuci, migdale, etc) - eu nu am folosit nici un fel de mirodenii pentru ca nici nu am
                                                                     avut si mi se par si exagerat de scumpe

Mod de preparare
Se amesteca apa cu zaharul si cu esenta de rom, se incorporeaza gemul cu faina, bicarbonatul si cacao.
Se lasa la cuptor preincalzit - 40 de min la 180 Grade

Pofta buna!



0 comentarii:

Trimiteți un comentariu

 

©Copyright 2011 Docendo discimus | TNB