De cand ma stiu am fost un copil bine dezvoltat, am fost dolofana in copilarie la fel ca toti copii, cu mese regulate din 3 in 3 ore ca mai apoi sa raman doar la 3 mese pe zi. La gradinita program strict de 3 mese/zi combinate cu somn de amiaza, multa agitatie si harjoneala inainte si obligatoriu un fruct la masa de pranz.
Mai apoi am ajuns la 2 mese regulate, dimineata si seara, pranzul constand in 3 senvisuri puse pachetel de mama. Am fost tot timpul un copil agitat cu toate ca portia de zahar nu era mare insa fructele si salatele erau la ordinea zilei. Mere, pere, corcoduse, capsuni, caise, prune, salata verde, salata de varza, salata de legume, salata de fructe erau fiecare constiincios in alimentatia mea.
Prin clasa a 7-a am considerat ca nu ma agit prea mult la scoala cu bascketul, voleiul si badmintonul asa ca am decis de comun acord cu mama ca ar trebui sa iau niste lectii de auto-aparar, Kyokushin BudoKai Karate, acolo mi-am dezvoltat musculatura destul de mult si totodata am luat si proportii.
Aveam un tonus foarte bun, tin minte ca am inceput prin a face 5 flotari si 1 alergare de teren si eram deja fara
aer si dureri. In timp de o luna am reusit sa avansez si sa fac 100 de flotari si 30 de ture de teren fara prea mult
efort.
Am decis sa renunt la karate deoarece eram in perioada examenului de capacitate, intarziam mereu si imi era
groaza ca trebuie sa ma incalzesc singura si ca trebuia sa fac cele 50 de flotari de pedeapsa.
Greutatea a fost constanta 62 kg inca din liceu. Sportul nu mai era chiar asa o necesitate iar profesorii cam
trageau chiulul. In facultate nu am mai facut nici un fel de efort fizic si doar psihic legat de calcule si probleme
studentesti.
Mi-am mentinut greutatea pana in momentul in care am fost plecata din tara si am fost nevoita sa imi schimb
meniu, acolo nefiind aceleasi branduri si produse. Dupa 4 luni m-am intors cu 68 km, am crezut ca turbez,
am inceput sa merg la bazin si am ajuns sa cantaresc 66km iar dupa ce am inceput sa muncesc, cu stresul
cotidian am ajuns din nou la greutatea ideala 62kg.
Insa fiind o persoana care are probleme de la luna la luna (o luna am pofta de mancare , o luna nu) greutatea
mea a inceput sa fluctueze.
Mereu mi-am propus de cu seara ca a doua zi voi incepe sa alerg, voi avea o dieta potrivita si imi voi recupera
tonusul de altadata, evident ca a doua zi nu se intampla nimic.
La inceputul anului ca rezolutie pentru 2013 m-am decis ca este anul meu si ca trebuie sa fac ceva in legatura
cu acest aspect. Am aflat de la prietene ca pe vouchere ai avea mai multe beneficii si mi-am achizitionat unul
la o sala de aerobic.
Am inceput cu greutatea de 63 si am ajuns sa cantaresc 66 kg. As putea sa mint si sa spun ca nu cunosc de
ce anume m-am ingrasat in loc sa slabesc, dar stiu prea bine ca alimetatia mea nu este una sanatoasa.
Am decis ca trebuie sa ma documentez legat de dieta si am gasit si o emisiune pe PrimaTV
"Ajuta-ma sa slabesc" in care promoveaza alimentatia corecta combinata cu ColonHelp si sport. Am avut
marea curiozitate de a citi, deoarece tentatia este mare sa apelam la artificii pentru a slabi mai repede, dar stiam
ca pot sa pun dublu daca ma risc. Si am dat de un articol foarte interesant in care se spune clar si raspicat
de ce nu este bun acest tratament, evident si comentariile asa zisilor clienti multumiti de acest produs.
Recomandarea mea, cu toate ca nu sunt in masura, nu luati pastile de slabit deoarece pot aparea reactii adverse
cum ar fi varsaturi, dureri de cal, ameteli, etc. Nu va lasati pacaliti de ceaiurile minune sau de plantele miraculoase
care va fac sa slabiti din pat.
Cat despre produsele de la TOP Shop pot spune ca sunt la fel de "bune" ca produsele de slabit.
Singurul remediu este sportul, il recomand cu cea mai mare caldura, cu toate ca am pus kg in loc sa le dau jos
pot spune ca fizic ma simt foarte bine, starea de oboseala a disparut, sunt mult mai activa si rezistenta la
efort este mai mare.
Avem nevoie de Sport?
miercuri, 6 februarie 2013
la
2/06/2013
alimentatie sanatoasa,
ceai de slabit,
ColonHelp,
dieta,
educatie fizica,
fructe,
karate,
legume,
sanatate,
sport,
top shop,
utile
0
comentarii
Abonați-vă la:
Postare comentarii (Atom)



0 comentarii:
Trimiteți un comentariu