Nu este un secret ca noi fetele suntem considerate bune doar pentru gatit, dar au uitat sa mentioneze ca cei mai buni bucatari sunt barbatii, exemplul clar il fac si emisiunile Master Chef si Top Chef in care procentul barbatilor este considerabil mai mare fata de cel al femeilor.
Dar cu toate ca nu suntem Top sau Master Chef la TV incercam sa fim in propria bucatarie.
Pot spune ca personal nu stiu sa gatesc decat cateva feluri pe care le-am invatat de la mama in rest la dulciuri in functie de pofte si ce vad prin reiste combinat cu ce am prin frigider la momentul respectiv.
De exemplu zilele trecute cautam o reteta originara de Cheese Cake insa din poze nu prea iti poti da seama de gustul unei prajuturi asa ca m-am lasat pagubasa. In secunda urmatoare m-am gandit ca mai am doar 2 oua in frigider si am cautat pe Google "retete cu 2 oua" si pe langa un caiet de retete ce imi cerea sa platesc pentru a-l descarca am gasit 2 retete interesante de prajutura cu mere.
M-am decis sa o testez mai ales ca in poza arata destul de bine.
Reteta originala este aceasta insa eu am adaptat-o un pic. Laura spunea ca a folosit o tava de 24 cm/24 cm insa tava mea este una de 30cm/12cm, in loc de praf de copt am pus bicarbonat de sodiu si in loc de 6 mere am folosit doar 4.
Ingrediente aluat:
- 9 linguri zahar
- 9 linguri ulei
- 9 linguri lapte
- 12 linguri faina
- 1 lingura de bicarbonat de sodiu (stins in otet)
Ingrediente crema:
- aprox. 4 mere
- zahar dupa gust
- scortisoara
- zahar dupa gust
- scortisoara
Mod de preparare:
MERELE
Laura a calit merele alaturi de zahar si scortisoara, insa eu am preferat sa rad merele sa adaug 2 linguri de zahar , scortisoara dupa gust, le-am lasat cca. 1 ora pana a iesit zeama din ele si apoi le-am scurs.
COMPOZITIA
Intr-un vas se mixeaza 2 oua , se adauga zaharul pana se fac spuma, apoi se aduga uleiul si se mai mixeaza cca. 3 min. Se incorporeaza 5 linguri faina+ laptele+7 linguri faina+bicarbonatul stins.
Consistenta o sa fie un pic mai gros ca un aluat de clatite.
In loc sa ung tava cu unt si sa o tapetez cu faina am preferat sa pun foaie de copt (nu ca mi-ar fi fost lene doar ca e mai econom si mai curat).
In tava se adauga jumatate din compozitia obtinuta si se lasa la cuptor timp de 12 min.Avand in vedere ca am avut o tava mai mare straturile au fost foarte subtiri.
Peste compozitie se adauga merele si restul de compozitie si se mai lasa la cuptor 30 de min. (In reteta originala se lasau 40 de min dar cum blaturile mele au fost prea subtiri nu am vrut sa iasa crocante ci doar sa se inmoaie merele.
2. Daca nu vreti sa va complicati cu injumatatirea compozitiei (mai ales ca ramane pe lingura, mai vor copii din compozitie, mai vrem si noi si se mai imputineaza) puteti face totul dintr-o bucata, incorporati merele direct in aluat si apoi turnati in tava ( e ca si cum ati face prajitura cu stafide). Pe aceasta nu am incercat-o in varianta asta asa ca nu stiu cat tip este necesar dar lasati-o 30 de min si verificati-o cu o scobitoare, daca ramane aluat pe ea, mai lasati inca 10 minute.
Sugestie de prezentare:
1. Pentru un aspect mai interesant puteti adauga un pic de cacao intr-un rest de compozitie si faceti cateva modele dragute pe deasupra.
2. Presarati zahar vanilat pe deasupra
CUPTORUL
Cuptorul trebuie preincalzit la 180 de Grade
Pofta buna!
Prajitura a iesit foarte gustoasa si pufoasa, cred ca este buna cu orice compozitie fie ea stafide, nuci sau branza.
Later Update (14.02.2013)
Am incercat si varianta cu merele calite si incorporate direct in aluat si apoi turnate de-a-ntregul in tava si pot spune ca nu este o varianta preferata. In primul rand durata de coacere la mine a fost de 40 de min la 200 grade (cuptor preincalzit), aspectul a fost ca al unei negrese si gustul de mere se pierde.
Estetic si gustos si ca metoda preferata ramane cea proportionata cu compozitia in mijloc.
Am incercat si varianta cu merele calite si incorporate direct in aluat si apoi turnate de-a-ntregul in tava si pot spune ca nu este o varianta preferata. In primul rand durata de coacere la mine a fost de 40 de min la 200 grade (cuptor preincalzit), aspectul a fost ca al unei negrese si gustul de mere se pierde.
Estetic si gustos si ca metoda preferata ramane cea proportionata cu compozitia in mijloc.



0 comentarii:
Trimiteți un comentariu