Eurodualsim noul Tabletepcieftine

joi, 31 ianuarie 2013 0 comentarii


 




"Cum vor trai doamne?
Se vor insela unul pe altul si vor trai!"


Nu am mai scris de mult si parca imi era dor sa imi mai astern gandurile si sa pot spune ceea ce imi trece prin minte.
Cum data trecuta am ramas datoare cu un raspuns, astazi, o sa va povestesc despre eurodualsim si tableta pe care vroiam sa o cumpar.
Dar sa o luam cu inceputul.
Toate produsele de la eurodualsim care acum se numesc tabletepcieftine (nu esti convins? intra pe pagina de tabletepcieftine si uita-te ce scrie pe tab-ul deschis) sunt produse chinezesti.
Acestia au un stoc doar de cateva produse si anume:


In momentul in care eu mi-am comandat tableta aveau 8 produse pe pagina insa erau disponibile doar 3: tableta wm8650 la 399RON (care dupa plac i se poate spune MID7 sau GPAD.), un JXD S7700 la 450RON si un ICOO D50 la 499RON.
M-am gandit foarte mult ce tableta sa aleg mai ales ca 400-500 RON nu-s de colo pentru cineva cu un buget limitat.
M-am uitat pe Youtube pentru WM8650 si am observat ca ecranul in momentul in care apesi pe el se misca, se poate dezlipi foarte usor si facand si teste pe o astfel de tableta la un prieten am constatat ca nu e o idee prea buna, pentru cineva care nu are foarte mari pretentii de la o tableta, WM e o alegere cat de cat ok.
Vine in pachet cu incarcator cu 2 lamele insa primesti si adaptor pentru priza si mai are un adaptor cu 2 iesiri USB si una LAN. Daca ii suni sa intebi cum il conectezi la LAN nu stie nici unu de acolo si nici cei de la Service nu stiu.
Am zis sa incerc ICOO, mi-am dat comanda de ea, o tableta alba, i-am facut proba si spre deosebire de WM pe care trebuia sa dai cu unghia, am fost placut surprinsa cand am vauzut ca merge foarte finut, insa la partea de RAM nu are 512 ci 312 iar memoria interna nu e de 4GB cum scrie si de 2GB. Nu merge conexiunea 3G si in plus a trebuit sa imi cumpar eu un cablu OTG pentru a o conecta la Husa cumparata.
Am instalat cateva joculete pe ea si am incercat sa navighez pe internet. O interfata draguta de Google Chrome insa a inceput sa se miste greu si sa se si blocheze.

I-am sunat le-am spus ca nu vreau banii inapoi ci vreau o inlocuire , mi-au propus un "site partener" supertablete dar acolo trebuia sa platesc eu transportul si daca nu imi convenea trebuia sa o dau retur in Hog Kong si-am zis de ce sa ma leg la cap daca nu ma doare, am cerut inlocuirea cu un JXD, s-au conformat in 3 zile am avut tableta noua ( a trebuit sa platesc eu transportul) si in urmatoarele 30 de zile mi-au returnat si diferenta de bani.
Tableta merge mult mai bine decat ICOO si WM la un loc, nu mi-a murit inca, o am inca din octombrie insa nu imi mai merge mini USB-ul , nu stiu daca a fost vina mea ca am tot incarcat-o la laptop sau pur si simplu de la ea.



Market Android este foarte util, mi-am descarcat Facebook, Yahoo, Shazam, Winamp si diverse jocurlete. Se misca un pic greut in momentul in care ruleaza mai multe plicatii deodata, dar nu mai mult de cateva secunde.
Nu merge 3G pe ea, nici un tip de 3G. In schimb se poate folosi pentru apelurile de pe skype, calitatea video nu e grozava (imagine blurata) dar isi poate face o idee celalalt de cum arati.
La partea de RAM si asta are aceeasi problema 312  si 2 GB memorie interna, dar au fost draguri si mi-au dat cadou un card de 2 GB. Am primit cablu OTG pentru conexiunea cu tableta, dar acum ca nu imi merge portul nu mai pot face conexiunea.
Pe internet se misca bine, jocurile merg foarte clar si sunt foarte multumita de ea.
Nu as vrea totusi sa o duc in service deoarece un prieten de-al meu cu WM si-a dus tableta in service si s-a intors mai stricata decat era, cu colturile de la ecran dezlipite si nu stiu ce sa fac, intr-un fel am nevoie de el pentru transfer de fisiere si husa, dar pe de alta parte cred ca pot sa stau si fara ele.

La capitotul telefoane sunt chinezarii, aveau Iphone Replica iar spre surprinderea mea in momentul in care am facut putin research, ei spun ca sunt aduse din Japonia, dar pe ele scrie in interior MADE in CHINA.
Te pacalesc cu pozele deoarece seamana izbitor cu unul original si te mai pacalesc inca o data cu reclama care crezi ca este valabila inca 3,5,7 ore Doar astazi cand de fapt oferta este in fiecare zi dar in functie de ora la care te uiti scade diferenta pana la ora 00:00 si o sa iti dea cate ore au mai ramas din oferta.

Fiecare comerciant cu smecheriile lui, sunt constienta ca este nevoie sa traiasca si ei mai ales ca este destul de mare concurenta.



0 comentarii:

Trimiteți un comentariu

 

©Copyright 2011 Docendo discimus | TNB