Si bogatii mai gatesc cateodata!

vineri, 1 februarie 2013 0 comentarii
  

"Nu există decât o singură categorie care se gândesc la bani mai mult decât bogații; aceștia sunt săracii." Oscar Wilde

 Nu ma prea uit la televizor pentru ca nu mai e exista decenta. Pe orice post dai vezi ca Ion a violato pe Maria, ca o minora ata cu Tatal, o alta a fugit de parinti si a fugit cu iubitul mai mare devarsta dar a fost violata de el si prietenii acestia, ca nu stiu ce "astista" si-a pus silicoane, ca Luminita Anghel prin relatia cu Silviu i-a "spart casa" Deei (actuala Beatrice), ca amanta lui Guta e insarcinata, ca fosta componenta Trident a trait 5 ani de calvar alaturi de un "monstru".
Ia uite de ce nu mai pot dormi eu noapte, fix din cauza faptului ca am aflat ca a plecat Cruduta de la Un show căpătos si Pamfile a intrat in vizorul lui Jiji.
Dupa ce s-a terminat Hercule Poirot (pe Diva Universal-singurul acceptabil la ora 10) nu stiu cum am ajuns pe Acasa TV unde vad titlu mare pe burtiera "Cat cheltuiesc vedetele la cumparaturi?". Pana aici nimic interesant si apoi apare Amalia Nastase "cheltui cam 100 de euro" si asta doar pentru cumparaturile din astfel de market (aka Billa) in rest doamna cheltuie cateva sute dar nu prea multe iar cumparaturile gen apa, zahar, ulei, lucrurile astea utile in bucatarie, le cumpara soferul saptamanal si apoi se apuca de bagat de-ale gurii in cos.
Una bucata brocoli ("nici nu stiu cum arata" a spus Nadia in timp ce-l indesa in cos), vânătă, una bucata dovlecel si una bucata gulie si o intreaba pe reporterita (care nu are mai mult de 24 de ani - stiu asta pentru ca am dat BAC-ul cu ea) "mai tii minte asta? cand le faceau parintii pe vremea lui Ceausescu? doamne ce bune erau"
Amalia Nastase citeste cu atentie toate etichetele atunci cand iese la cumparaturi, de frica E-urilorM-am enervat foarte rau din momentul in care vine duduia si spune "imi place sa vin sa fac cumparaturi in astfel de marketuri deoarece nu ai nevoie de punga, nu trebuie sa stai la coada si ai diversitate".
Ei nu pe bune, poate tu nu trebuie sa stai la coada, es doar esti Amalia Nastase, dar din cate stiu ai nevoie de o punga pentru a cantari tot ce ti-ai bagat in cos ca doar ele nu vin la bucata. Ai nevoie sa le cantaresti si sa lipesti afurisita aia de eticheta pe punga.
Ma uitam cat de fals si regizat poate fi totul, cat poti sa mananci din ce ti-ai luat in cos? cate persoane mananca din ce ti-ai luat? cum le gatesti? separat? ghiveci? pui si sare? 100 de euro...esti in Romania fata mea, ultima data cand am vrut sa platesc cu euro s-a uitat foarte urat casierita la mine si a crezut ca fac misto de ea.
Apare si doamna Basescu un cadru pe care o da de doua ori cu aceeasi replica "200 de lei?"
Pai nu stiu, ma intrebi pe mine cat cheltui tu la cumparaturi?
Si mai apare si un "designer" cu prietena langa "depinde,poti sa cheltui si 10lei dar poti sa cheltui si 300 de lei, depinde ce ai pofta sa mananci in saptamana aia". Ei nu mai spune, vreau si eu sa mananc de 10 lei intr-o saptamana.

 Acum citeam titlurile din Cancan si dau si de continuarea interviului in care apare si Andreea Esca 
Andreea Esca nu deschide foarte des aragazul, insa de cand fiica sa a devenit pasionata de gatit, a intrat mai des in bucatarie

"Vi le inchipuiti pe Andreea Esca si pe Amalia Nastase in bucatarie? Ghici ce le place cel mai mult sa gateasca!"

Pe bune? Un om care isi permite o bona (fie ea filipineza sau nu), care isi permite un sofer si slujitori pentru fiecare fel de mancare, vrei sa-mi spui tu mie ca eu daca ies la cumparaturi dau nas in nas cu tine?

0 comentarii:

Trimiteți un comentariu

 

©Copyright 2011 Docendo discimus | TNB